Kerti utak, kerti burkolatok építése

A kerti út informál, irányt jelöl, megadja, hogy merre, milyen sorrendben haladjunk kertünkben, valamint összekapcsolja a kert részeket, oldja a térszerkezetet. A közlekedési célú kerti utak a kert központi használatú részéhez (pl. pihenő, grillező, stb.), vagy valamely funkcionális épületéhez/építményéhez (pl. garázs) vezetnek. A kertünk csendesebb, elvonulásra kialakított részei felé kevésbé épített jellegű, dekorációs funkciójú ösvényeket is kialakíthatunk.

 

Nemcsak a papíron, de a valóságban is érdemes az útvonalat többször lejárni, figyelve, hogy mit-mivel kötünk össze, milyen fontosabb pontok mellett szeretnénk elhaladni, (pl. kerti tó, nagyi kedvenc diófája).  A bejárás alatt megtapasztaljuk, hogy hol érdemes öblösödéseket kialakítani, ahol alkalmunk nyílik a körbetekintésre, ücsörgésre.

A funkcionális szempontok mellett a burkolat díszít is. Döntsük el, hogy kertünket a geometrikus vagy a lágyan ívelő vonalakra tervezzük és ehhez illeszkedjünk az ágyások, valamint a további kerti elemek vonalának meghatározásánál is.

A burkolat vonalvezetése alapvetően meghatározza a kert alap koncepcióját, hangulatát, sőt az anyag megválasztását is: egy kacskaringós utat könnyebb faaprítékkal, vagy kaviccsal leszórni, mint járdalapokkal burkolni, továbbá a formához jobban is illik.

Az út nyomvonalának szélessége a várható forgalom nagyságától függ. Egy személy közlekedéséhez 0,6 m széles útnyomot szükséges biztosítani. Célszerű - helyenként még magánkert esetén is - a gyalogutakat legalább két személyre, azaz 1,2 m szélesre méretezni, hogy az ott közlekedők egymás mellett kényelmesen elférjenek, illetve elhaladhassanak. Az épületek, vagy támfalak függőleges fala mellett vezetett utak szélességét célszerű 0,3 m-rel szélesebbre méretezni.

Az utak hossz-, ill. keresztirányú lejtésének meghatározásánál általában törekedni kell az enyhe - a vízszintestől kismértékben eltérő - lejtési viszonyok kialakítására. A biztonságos és kényelmes közlekedés érdekében a kertépítészeti gyakorlatban a burkolt gyalogutak hosszlejtése - rövid szakaszokat kivéve - a 15%-ot nem haladhatja meg. Az utak, burkolt terek keresztirányú lejtését úgy célszerű kialakítani, hogy azok felületéről a csapadékvíz minél nagyobb mértékben jusson az útmenti növényfelületre.

A közlekedési célú kerti utak anyagválasztásánál (szilárd vagy szemcsés) ügyelni kell arra, hogy a kialakuló útfelület minden időjárási helyzetben használható legyen.

A szilárd burkolatcsoport széles választéka lehetővé teszi a legdifferenciáltabb funkcionális és esztétikai igények kielégítését. Előnye, hogy tisztítása könnyen megoldható, szélsőséges időjárás esetén is jól járható, felületéről az esővíz gyorsan lefolyik, így rövid idő alatt megszárad. Hátránya, hogy építési költsége a szemcsés burkolatú utak mindegyikénél magasabb. A hatalmas választékból nem könnyű a megfelelő szilárd burkolóanyagot kiválasztani. Az egyik legfontosabb szempont, hogy az anyag illeszkedjen a ház és a környezet stílusához.

Azonban a kertünk nem minden részébe szeretnénk járdát vezetni, de mégis jó lenne száraz lábbal eljutni, pl. a komposztálóig. Ebben az esetben tipegőkövek alkalmazását javasoljuk, melyek nem vesznek el túl nagy teret a növényektől, gyepfelülettől. Ezek méretét, anyagát is a kerthez illesztjük. A szabálytalan terméskőtől a szabályos beton lapokig, nagyon bő a választék. A legfontosabb, hogy kényelmes lépőtávolságra kerüljenek és a lapok megfelelő méretűek legyenek (ne legyenek túl kicsik).

Természetes kertekben szép, a művi és a „vad” közötti áthidaló megoldás lehet a kemény fából készült fakorong burkolat alkalmazása. Ezt is a többihez hasonlóan zúzalék ágyazatra fektetjük.

Manapság sokszor felmerül az igény magánkertekben, vagy akár közösségek által használt környezetben is a műfűre. Ezek megszólalásig hasonlítanak valódi párjukhoz, kényelmesen karbantarthatóak, de mégis más érzetet adnak, mint a valódi fű.

A szemcsés anyagokból készített út, illetve burkolat előnye, hogy építési költsége viszonylag alacsony, megfelelő anyagválasztás esetén a környezettel kiválóan harmonizál és a vizet is átengedi. Hátránya a szilárd burkolatokkal szemben, hogy tisztántartása, rendszeres visszapótlása nehézkes és költséges munka.

A stabilizált murva burkolat megőrzi a gyöngykavicsos vagy murva karakterét és színét, itt azonban a szemcséket egy természetes növényi alapú kötőanyaggal ragasztják össze, így azok nem mozdulnak el használat közben sem. A helyesen elkészített stabilizált burkolat vízáteresztő és szellőzik alatta a talaj.

Magyar Tájépítész Szövetség
VIASTEIN
Greenroof
Diadem®
HUNTER
Rainbird