Az öntözőrendszer főbb elemei

Az automata öntözőrendszerek számtalan kisebb-nagyobb alkatrészből épülnek fel. Az alábbiakban röviden bemutatjuk a főbb tartozékokat. Cégünk a legnagyobb alkatrész-gyártók (RainBird, Hunter) kiváló minőséget képviselő termékeivel dolgozik.

A szórófejek elsősorban gyepes felületeken biztosítják a víz kijuttatását. Maga a szórófej a terület talajába ásva rejtetten található. Mikor a vezérlőautomatika jelt ad, a szórófejhez érkező víz nyomására a szórófej a talaj felszíne felé emelkedik és beöntözi a területet. Ezután ismét visszahúzódik a talajba, így nem zavarja sem esztétikailag sem funkcionálisan a területhasználatot. A kertekben használatos szórófejeknek több csoportja van, a spray típusú szórófejek öntözési sugara 1 - 5 m, kisebb gyepfelületek vagy keskeny virágágyások öntözésére használhatjuk, változatos kiemelkedési magasságuk és sokféle fúvókájuk révén az erősen tagolt területeken is jól alkalmazhatók, míg a rotoros szórófejek már nagyobb- főleg gyep- felületek öntözésére alkalmasak. Ezek általában egy vízsugárral öntöznek, melyet az öntözési területen forgatnak, legyen az teljes kör, vagy csak körcikk. A vízsugár mozgását a forgó részbe épített hajtómű biztosítja.

Kertünkben gyakran találkozhatunk egyedi vízigényű növényekkel vagy területekkel, amelyeknek öntözését a kiemelkedő szórófejekkel nem lehet megoldani. Ha a kertben van sziklakert, fűszerkert, kisebb virágágyás, dézsás növények, balkonládák, akkor legcélszerűbb megoldás a mikro-öntözőrendszerek kiépítése. Ezek a kis szórófejek a vizet egészen apró cseppekre bontják és igény szerint közvetlenül a növények tövéhez juttatják.

Cserjefelületek, sövények, konyhakertek, nagyobb virágágyások öntözését általában csepegtetőrendszerekkel oldhatjuk meg. A csepegtető cső egy-két igen drága típustól eltekintve, csak a talaj felszínén vezethető, mert könnyen eltömődik. Amennyiben takarni akarjuk a csőhálózatot, használjunk dekorációs fakérget. A csepegtető elemek a vizet apró cseppekre bontva juttatják ki egyenletes vízellátást biztosítva a teljes növényfelületen.  A csepegtető rendszer kiépítése alacsony költségkeretből megoldható, a működtetése pedig igen gazdaságos. A konyhakertet és zöldségeskertet szintén csepegtető rendszerrel öntözzük, mivel a növények java része (uborka, paprika, tök) nem bírja a felülről érkező nedvességet.

Az öntözőrendszer megfelelő időben és módon történő működését a vezérlő automatika biztosítja. A növények élettani jellemzőit figyelembe véve az öntözésre a hajnali órák a legideálisabbak, e vezérlők kapcsolják be és ki az öntözést, gondoskodnak a mindennapos öntözésről. A vezérlőket épületen belül kívánatos felszerelni (pl. garázsban), legtöbbjük 220 V-os, de egyre több az elemes vezérlő is.

A vezérlő automatikák programját az uralkodó időjárási viszonyokkal az érzékelők hangolják össze. Alapvető típusaik az esőérzékelők, melyek a természetes csapadékot figyelik. Ezen kívül beépíthetők a szél-, fagy-, talajnedvesség- és áramlásérzékelők is.

A kertünkben található szórófejeket a vízkijuttatás, a terület adottságai, a rendelkezésre álló vízmennyiség és nyomás szerint együtt működő csoportokra, úgynevezett zónákra (öntözési körökre) osztjuk. Minden zóna végén található egy mágnes-szelep, mely a vezérlőtől kapott jel hatására nyitja, illetve zárja a víz útját, és gondoskodik az öntözésről. Bennük tűszelep, megkerülő járat, membrán és más igen érzékeny alkatrész található. Hibás működésükkor nem zárnak le, a víz folyik a területen és hatalmas károkat okozhat! Mindezekből adódóan a jó szelepválasztás és a rendszeres karbantartás rendkívül fontos.

A víz a vízforrástól a szelepeken át a szórófejekig a talajba fektetett csöveken halad. Ma már kizárólag KPE csöveket használunk az alap csőhálózat kivitelezésekor. Ezek rugalmas, tartós és jó nyomásálló csövek, nincs korróziójuk és nem igényelnek kezelést. Ezen kívül a szórófejek bekötésénél, a csepegtető és mikro-öntözőrendszereknél egyéb polietilén csővezetékeket is alkalmazhatunk.

Az automata öntözőrendszerek számos egyéb alkatrészből állnak. Vannak köztük feltétlenül szükséges anyagok, mint pl.: szűrők, elektromos kábelek, nyomáscsökkentők, stb. Rendszerünket számos egyéb extrával is felszerelhetjük, mint például a tápoldat-adagolók, a szivattyúk, vagy a mini meteorológiai állomás.

Magyar Tájépítész Szövetség
VIASTEIN
Greenroof
Diadem®
HUNTER
Rainbird
X