Az öntözés - elsősorban a mostanában előforduló aszályos években - nélkülözhetetlen a növények egyenletes fejlődéséhez. A kertekbe, parkokba telepített növények és a gyep vízigénye sokkal magasabb, mint a Magyarországon lehulló csapadékmennyiség. Magyarország éghajlata száraz kontinentális, ennek megfelelően a csapadékmennyiségnek jelentős része a téli időszakban hullik, tehát a vegetációs időszakon kívül, így ekkor a növények érdemben nem tudják hasznosítani.
Öntözni sokféleképpen lehet. Vödörrel és locsolókannával, slaggal, szórófejjel, csepegtető rendszerrel és számos egyéb megoldással. De vajon miért is szükséges az öntözés, és miért célszerű, ha automata öntözőrendszert építtetünk a kertünkbe?
A különböző növény csoportoknak (gyep fajok, cserjék, fák, stb.) mind időben, mind mennyiségét és a kijuttatás módját tekintve eltérőek az öntözési igényei.
A ma általánosan használt gyepkeverékek fő fűféléi átlagosan napi 4 mm csapadékot igényelnek, ráadásul a természetesen hulló csapadék egy jó része nem hasznosítható a növények, különösen a fűfélék számára, ezért a lehulló csapadék a pázsitfélék napi vízigényének még a 30%-át sem elégíti ki, így a hiányzó vizet naponta pótolni kell.
A másik jelentős probléma a természetes csapadékkal, hogy időben egyenetlenül elosztva hullik és hazánkban ez az időszak a vegetációs időszakon kívül esik. A gyepfelület öntözésénél különösen fontos, hogy az térben és időben egyenletesen történjen. A szórófejes öntözés jól alkalmazható a gyepfelületeknél, mivel ez az öntözési mód biztosítja az egyenletes vízkijuttatást.
A fák és cserjék mélyebb gyökérzettel rendelkeznek, így a kora tavaszi, vízzel telített talajokból hosszú időn át tudnak nedvességhez jutni a mélyebben fekvő talajrétegekből. A magas levegő- és a talajhőmérséklet következtében a fák és cserjék is a nyári melegekben szenvednek leginkább a vízhiánytól. Ebben az időszakban tehát nélkülözhetetlen a természetes csapadék pótlása öntözéssel. Az öntözésnél ügyelni kell az erős vízsugár kerülésére, ugyanis a levélzetük sokszor érzékeny a nedvességre, és a mechanikai hatásokra. A cserjefelületeken a legmegfelelőbb a csepegtető rendszer kiépítése.
A fenti tényekből egyértelműen kiderül, hogy kertünk öntözése a növények vegetációs időszakában feltétlenül szükséges, ha egyöntetű, zöldellő gyepet és egészséges, virágzó növényekben gazdag kertet szeretnénk. Az öntözőrendszernek ezenkívül még számtalan előnye van, idő és pénztárca takarékos, hiszen csak akkor öntöz, amikor szükséges és kézileg is állítható a helyszíni jellemzőknek megfelelően, ráadásul az öntözőrendszer működése – mivel hajnalban, vagy késő este zajlik - nem zavarja a kert használatát sem.
Öntözőrendszer kiépíthető akár a veteményesben is, hiszen a konyhakerti növények igen sok vizet igényelnek, így folyamatos öntözésükről gondoskodni kell. Mivel a terület talaját gyakran mozgatjuk, és gyorsan váltakoznak benne a növények, ezért ebben az esetben mindenképpen mobilis, csepegtető öntözőrendszer kiépítése célszerű.
Természetes igény, hogy a terasz is üde legyen és a balkonládák is szervesen kapcsolódjanak a kert egészébe. A legcélszerűbb, ha a balkonládák öntözését a kerti öntözőrendszer kiépítésével egy időben oldjuk meg, de utólagosan is kiépíthető. A balkonládák öntözéséhez a mikro-öntözőfejek, valamint az egyedi csepegtető elemek alkalmazása a legmegfelelőbb.