Fiatal Gazda Pályázat
(KAP-RD05-RD01b-1-25)
A gazdálkodók 31%-a 65 év feletti, míg a 34 év alattiak aránya csupán 6%. A gazdálkodói réteg elöregedésén túl jelentős probléma, hogy a szakismerettel rendelkezők aránya a 35 évnél fiatalabbak körében az uniós átlagnak csak mintegy a fele. Ezért indították el újra a Fiatal gazda pályázatot, azaz a Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása (KAP-RD05-RD01b-1-25) pályázatot, melynek célja a fiatal mezőgazdasági termelők gazdaságalapításának támogatása, a birtokstruktúra átalakításának előmozdítása, a mezőgazdasági munkaerő korstruktúrájának javítása, a vidék népességmegtartó képességének növekedése és a mezőgazdasági tevékenység hosszútávú megtartása. Ráadásul a Fiatal gazda pályázat egyik legfőbb előnye, hogy van benne szabad felhasználású támogatás is az 1. célterület kapcsán!
A mezőgazdaságban a fiatalabb generáció komoly eredményeket fog elérni a következő években, ezért létfontosságú, hogy a fejlődni vágyó kisebb gazdaságok vezetőihez is eljussanak az uniós agrár támogatások. Hiszünk abban, hogy egy jó ötlethez esély és pénz is jár, célunk hogy ezt a legegyszerűbb módon meg is kapják a pályázók.
Kik pályázhatnak?
Olyan fiatal mezőgazdasági termelők igényelhetik a támogatást, akik megfelelnek a következő feltételeknek:
1. Természetes személyekre az alábbi kritériumok vonatkoznak:
- 18. életévét betöltött, de 40. életévénél nem idősebb,
- rendelkezik államilag elismert vagy honosított mezőgazdasági jellegű végzettséggel – vagy ennek megfelelő szakmai tapasztalattal,
- legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet,
- legalább 10.000, de legfeljebb 50.000 euró STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel rendelkezik, melynek megszerzésében, és bizonyításában kollégáink tanácsokkal állnak rendelkezésére.
2. A fiatal mezőgazdasági termelő tényleges és hosszú távú ellenőrzése alatt álló jogi személyeket érintő feltételek:
- 18. életévét betöltött, de 40. életévénél nem idősebb,
- rendelkezik államilag elismert vagy honosított mezőgazdasági jellegű végzettséggel – vagy ennek megfelelő szakmai tapasztalattal,
- a mezőgazdasági tevékenységet a támogatási kérelem benyújtásától számított 5 évnél nem régebben végző vállalkozás,
- a jogi személy legalább 10.000 euró STÉ értékű, a jogi személy és a benne tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorló fiatal mezőgazdasági termelő együttesen legfeljebb 50.000 euró STÉ értékű üzemmérettel rendelkezik, melynek megszerzésében, és bizonyításában kollégáink tanácsokkal állnak rendelkezésére.
A támogatás jellege, mértéke
A pályázat keretösszege 79 milliárd Ft, az 1. célterületre 39 milliárd forintot, a 2. célterületre pedig 40 milliárd forintot különítettek el. A Fiatal gazda pályázat egy vissza nem térítendő támogatás, melynek típusa egyösszegű átalánytámogatás és tételes költségelszámolás. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege az 1. célterületben (Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával) 14,6 millió Ft. A 2. célterületben (Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása) 10,5 millió Ft – 75 millió Ft igényelhető, 70%-os támogatási intenzitással. A pályázat által várhatóan kb. 2000 gazdaság jut támogatáshoz.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás akár 89,6 millió Ft
70-100% támogatási intenzitással
Elszámolható költségek
A pályázónak kötelező az 1. célterületre és a 2. célterületre is együttesen kötelezettséget vállalni. Kizárólag a két célterület alapján támogatott tevékenységek együttes megvalósítása esetén részesülhet támogatásban.
1. célterület – Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával
2. célterület – Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása
Állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések
-
állattartó telepi épületek építése, bővítése, fejlesztése
-
takarmányelőkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei
-
állategészségügyhöz és állathigiéniához kapcsolódó eszközök és gépek
-
szálastakarmány betakarítás eszközei és munkagépei
-
traktor beszerzése
Kertészeti termelőtevékenység fejlesztése
-
kertészeti termelőtevékenységet szolgáló épületek, létesítmények építése, bővítése, fejlesztése
-
mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek
-
kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges, egyéb gépek, eszközök beszerzése (pl: mezőgazdasági pótkocsi, vontatott betakarítógép, talajművelő gép, traktor)
-
tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése és telepítése
-
betakarítást követő áruvá készítést szolgáló eszközök beszerzése: válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás, gépei/gépsorai, kapcsolódó technológiai berendezései
Terménytisztítók és terményszárítók beszerzése, terménytárolók építése, bővítése, technológiai korszerűsítése
-
szántóföldi termények tárolását szolgáló létesítmények építése, bővítése, technológiai korszerűsítése
-
szárítóberendezések, vetőmagszárítók beszerzése
-
magtisztítók, elő- és utótisztítók beszerzése
-
terménytárolókban használatos anyagmozgató gépek és egyéb technológiai elemek beszerzése
Gyümölcstermő-, gyógy-, aroma és fűszernövény-, borszőlő ültetvény telepítése
-
új ültetvény telepítése
Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:
-
műveletelőkészítés (szakmai előkészítés, közbeszerzés)
-
mérnöki feladatok, műveletmenedzsment
-
a pályázat részeként megvalósítandó telepi infrastruktúra-fejlesztés megvalósítása és/vagy eszközbeszerzés, amely magában foglalja a vagyonvédelem gépeinek, eszközeinek beszerzését (max 20 %)
-
áruszállításra, terepi munkavégzéshez használt, N1 járműkategóriába sorolt, gépjárművek beszerzése (max 5 millió Ft)
Kötelező vállalások
Mint minden vissza nem térítendő támogatás esetében ennél a pályázatnál is szükséges bizonyos vállalásokat tenni a pályázóknak. A nyertes pályázóknak a következő dolgokat kell teljesíteni az 1. célterület vonatkozásában:
- az üzleti tervben vállaltak megvalósítása a támogatói okirat kiállításától számított 4. év végéig,
- a támogatás 4. lezárt gazdálkodási évében el kell érni legalább a támogatási kérelem benyújtási évének kötelező bérminimum mértékét,
- a kedvezményezett köteles a gazdaságot személyes közreműködéssel vezetni. (természetes személy személyes közreműködőnek minősül illetve jogi személy esetén a fiatal mezőgazdasági termelő általi vezetés),
- 10.000 EUR STÉ üzemméret fenntartása a teljes megvalósítási és fenntartási időszakban,
- évenkénti szakmai beszámoló benyújtása a megvalósítási időszak alatt,
- szaktanácsadóval való együttműködés a megvalósítási és fenntartási időszakban.
A 2. célterület vonatkozásában a mezőgazdasági üzemi beruházásnak el kell érni a legalább 15 millió Ft elszámolható költséget.
Kizáró okok
-
Már részesült a fiatal mezőgazdasági termelők indulásához igényelhető olyan támogatásban, amelynek forrása az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap, vagy az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap volt.
-
A felhívás 2. célterületét figyelembe véve azonos tevékenységkategóriában nyújtott be a KAP Stratégiai Terv keretében meghirdetett vagy meghirdetni tervezett pályázatokra támogatási kérelmet, illetve támogatásban részesült vagy elbírálása folyamatban van.
-
Már részesült a Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése (VP2-6.3.1-16) vagy a Mezőgazdasági kisüzemek támogatása (VP2- 6.3.1-20) felhívások kapcsán támogatásban, de még nem rendelkezik a benyújtott záró kifizetési kérelemhez kapcsolódó kifizetési kérelem jóváhagyásáról szóló határozattal.
-
Támogatási kérelme csak az 1. vagy csak a 2. célterületre vonatkozó tevékenység megvalósítására irányul.
-
Aki ezen felhívás alapján támogatásban részesül, nem támogatható a Gazdaságátadás és gazdaságátvétel (KAP- RD07- RD06-1-25) pályázatban.
Pályázat szempontjából releváns termékeink:
https://royalkert.hu/traktor-munkaeszkoz/gepmunkaeszkoz-amivel-foglalkozunk
https://royalkert.hu/zold-jarmu-es-technologiak/victory-kishaszonjarmu